Jubileusz 25-lecia

wznowienia działalności Zgromadzenia Sług Jezusa w Przedszkolu Nr 210 przy ul. Teresińskiej 9 w Warszawie

Zgromadzenie Sług Jezusa rozpoczęło działalność na warszawskich Sielcach w 1918 roku. Założyło ochronkę dla sierot wojennych, a w 1940 roku utworzyło przedszkole. W roku 1950 przedszkole zostało przejęte przez władze państwowe pod nazwą Zrzeszenie Katolików „Caritas”, ostatecznie w 1962 roku przejęte zostało przez Inspektorat Oświaty. Dopiero w roku 1990 Zgromadzenie odzyskało możliwość kontynuowania swojej działalności w przedszkolu, mogło powrócić do pracy z dziećmi i wychowywania ich w wartościach chrześcijańskich oraz kształtowania młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli, co od zawsze było jego priorytetem.

W sobotę 18 kwietnia 2015 r., odbyły się uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęte Mszą Świętą w Kościele pw. św. Kazimierza przy ul. Chełmskiej w Warszawie. Przybyło wielu wychowanków przedszkola: byłych, obecnych i przyszłych. Wielu już ze swoimi rodzinami, nawet wnukami. Przybył wiceburmistrz Mokotowa Pan Krzysztof Skolimowski, przedstawicielki Zgromadzenia Sług Jezusa, byłe Panie dyrektor przedszkola oraz szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługi oraz wielu zaproszonych gości. Mszy św. przewodniczył, od lat związany z przedszkolem, O. Janusz Sok CSsR prowincjał Polskiej Prowincji Redemptorystów. Koncelebransami byli ks. Piotr Grotowski i ks. Jerzy Czerwień, którzy
w przeszłości także odpowiadali za formację rodzin w przedszkolu. W trakcie homilii główny celebrans przypomniał o rolach osób uczestniczących w wychowaniu dziecka, szczególnie mamy i taty. Zaznaczył, że najważniejsze to zauważenie co w dziecku jest cennego, choć czasem głęboko ukrytego. Na zakończenie Mszy św., wspólnota przedszkolna została powierzona opiece Świętego Józefa, od dziś Patrona przedszkola. Po raz pierwszy został też odśpiewany Hymn Przedszkola „Święty Józef i my”.

Druga część uroczystości odbyła się w sąsiadującej z przedszkolem, a prowadzonej również przez Zgromadzenie Sług Jezusa, Szkole Podstawowej św. Franciszka. Dla zebranych gości, zostało wystawione, przygotowane przez rodziców, przedstawienie pt. „Opowieść o św. Józefie”. Udział wzięły w nim także najstarsze dzieci z przedszkola. „To już tradycja, że co roku rodzice przygotowują przedstawienie dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Jest to też najlepsza forma integracji dla rodziców – mówi reżyser przedstawień Beata Zaborek – Dziś na sali są osoby, z którymi przygotowywaliśmy pierwsze przedstawienie 10 lat temu. Już po pierwszym przedstawieniu wiedzieliśmy, że nie ma lepszego prezentu zarówno dla dzieci, jak i dla nas”. Przed przedstawieniem Małgorzata Tyszkiewicz i Tomasz Berent przypomnieli historię przedszkola i opowiedzieli o akcji 7milionow.pl, powstałej na rzecz budowy nowego przedszkola. „W budynku przedszkola, gdzie dziś bawią się i śpią nasze dzieci, kiedyś były świnki – powiedział Pan Berent – W tym naszym przedszkolu wszystko można osiągnąć, teraz celem jest nowy budynek, aby więcej osób mogło znaleźć w nim miejsce”.

Jak jubileusz to i tort, który rozpoczął część nieoficjalną. Drobny poczęstunek zajął dwa piętra szkoły, a w 4 salach przy stolikach rodzice prowadzili gwarne rozmowy. Ściany zdobiły zdjęcia archiwalne, co sprzyjało miłym wspomnieniom. W świetlicy „Gucio i Duduś” zabawiali najmłodszych. Tylko przez ostatnie 25 lat przedszkole ukończyło około 500 absolwentów. W uroczystościach wzięły udział również osoby, które ukończyły przedszkole w latach 40-tych i 50-tych. Najstarsza obecna osoba ukończyła przedszkole w 1942 roku.

To przedszkole jest wyjątkowe, jest dla wszystkich – dla dzieci i ich rodzin. Najlepiej było to widać po tym, jak wiele osób przybyło na ten Jubileusz i po serdecznych wpisach do Księgi Jubileuszowej.

Zdjęcia z Jubileuszu będzie można znaleźć się na Facebooku Akcji “7 milionów”: https://www.facebook.com/pages/7milionowpl/705613796152404

Zapraszamy


Zbliżają się główne obchody JUBILEUSZU 25- LECIA WZNOWIENIA DZIAŁALNOŚCI ZGROMADZENIA SŁUG JEZUSA W PRZEDSZKOLU NR 210.

Przypadają one na dzień 18 kwietnia 2015 r.

Zaproszeni są wszyscy Absolwenci Przedszkola, Rodziny obecnie z nim związane oraz goście specjalni.

W czasie Mszy Świętej Jubileuszowej Święty Józef zostanie ogłoszony patronem naszego przedszkola.

Na ten ważny moment Państwo Justyna i Dariusz Niemczykiewicz ułożyli hymn Przedszkola Nr 210.

I. W naszym przedszkolu uśmiechu tyle,
Nikt się nie nudzi, nawet przez chwilę.
Mamy Józefa tu za patrona.
Chroni nas wszystkich, sam się przekonasz.

Ref. Józefie Święty, Józefie Święty
Zawsze troskliwy i uśmiechnięty,
Otocz opieką nasze rodziny.
Tego pragniemy, o to prosimy.

II. Choć mamy tylko po kilka lat
Wiemy, że Pan Bóg stworzył nam świat.
Święta Rodzina czuwa nad nami,
My dziękujemy jej modlitwami.

Ref. Józefie Święty…

III. Ty wspierasz ojców, Patronie Święty,
Cichy i skromny, lecz nie ugięty.
Tobie śpiewamy dzisiaj radośnie,
Wszyscy są razem, aż serce rośnie.

Ref. Józefie Święty…

Pani Ola Gonciarz zaprojektowała logo Przedszkola z wizerunkiem Świętego Józefa.

Przygotowujemy się do tego wydarzenia również poprzez modlitwę, czytanie Pisma Świętego, poszerzanie wiedzy o Świętym i naśladowanie go w cnotach.

Rodzice związani z Przedszkolem Nr 210 przygotowali spektakl “Opowieść o Świętym Józefie”.

Reżyseruje Beata Zaborek.