Jak obchodziliśmy Jubileusz…

Jubileusz 25-lecia wznowienia działalności Zgromadzenia Sług Jezusa w Przedszkolu nr 210 przy ul. Teresińskiej 9 w Warszawie

Zgromadzenie Sług Jezusa rozpoczęło działalność na warszawskich Sielcach w 1918 roku. Założyło ochronkę dla sierot wojennych, a w 1940 roku utworzyło przedszkole. W roku 1950 przedszkole zostało przejęte przez władze państwowe pod nazwą Zrzeszenie Katolików „Caritas”, ostatecznie w 1962 roku przejęte zostało przez Inspektorat Oświaty. Dopiero w roku 1990 Zgromadzenie odzyskało możliwość kontynuowania swojej działalności w przedszkolu, mogło powrócić do pracy z dziećmi i wychowywania ich w wartościach chrześcijańskich, co od zawsze było jego priorytetem. Udział w kształtowaniu młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli.

W sobotę, 18 kwietnia 2015 r., odbyły się uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęte Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Kazimierza przy ul. Chełmskiej w Warszawie. Przybyło wielu wychowanków przedszkola byłych, obecnych i przyszłych, wielu już ze swoimi rodzinami, nawet wnukami. Wszyscy wychowawcy i pracownicy, byłe Panie Dyrektor przedszkola oraz szkoły, przedstawicielki Zgromadzenia, jak również Wiceburmistrz Mokotowa. Mszy Św. przewodniczył, od lat związany z przedszkolem, O. Janusz Sok CSsR prowincjał Polskiej Prowincji Redemptorystów. Koncelebrantami byli ks. Piotr Grotowski i ks. Jerzy Czerwień, którzy w przeszłości także odpowiadali za formację rodzin w przedszkolu.
W trakcie homilii O. Janusz Sok przypomniał o rolach osób uczestniczących w wychowaniu dziecka, szczególnie tych najważniejszych – mamy i taty. Zaznaczył, że najistotniejszym jest zauważenie tego, co jest w dziecku cenne – czasem głęboko ukryte. Podczas Mszy Świętej została odmówiona modlitwa powierzająca pod opiekę Świętego Józefa całą wspólnotę przedszkola. Został też odśpiewany po raz pierwszy hymn przedszkola.

Druga część uroczystości odbyła się w sąsiadującej z przedszkolem, a prowadzonej również przez Zgromadzenie, Szkole Podstawowej św. Franciszka. Dla zebranych gości, zostało wystawione, przygotowane przez rodziców związanych z przedszkolem, przedstawienie
pt. „Opowieści o Świętym Józefie”. Udział wzięły w nim także najstarsze dzieci z przedszkola. Tradycją przedszkola jest corocznie przygotowywane przez rodziców przedstawienie na Dzień Dziecka. Był m.in. „Piotruś Pan”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka”. Tym razem z okazji Jubileuszu zostało przygotowane przedstawienie dla dorosłych. „To najlepsza forma integracji dla rodziców – mówi reżyser przedstawienia Beata Zaborek – dziś na sali są osoby, z którymi przygotowywaliśmy pierwsze przedstawienie, 10 lat temu. Już po pierwszym przedstawieniu wiedzieliśmy, że nie ma lepszego prezentu zarówno dla dzieci, jak i dla nas”. Przed przedstawieniem przedstawiciele akcji „7milionow.pl”, Małgorzata Tyszkiewicz i Tomasz Berent przypomnieli historię przedszkola i założenia akcji budowy nowego przedszkola. „W budynku przedszkola, gdzie dziś bawią się i śpią nasze dzieci, kiedyś były świnki – powiedział Pan Berent – w tym naszym przedszkolu wszystko można osiągnąć, teraz celem jest nowy budynek, aby więcej osób mogło znaleźć w nim miejsce”.

Jak jubileusz, to i tort. Rozpoczął on część nieoficjalną. Drobny poczęstunek zajął dwa piętra szkoły, a w 4 salach przy stolikach rodzice prowadzili gwarne rozmowy. Ściany zdobiły zdjęcia archiwalne, co sprzyjało miłym wspomnieniom. W świetlicy „Duduś i Gucio” zbawiali najmłodszych.
Tylko przez ostatnie 25 lat przedszkole ukończyło około 500 absolwentów. W uroczystościach wzięły udział również osoby, które ukończyły przedszkole w latach 40-tych i 50 -tych. Najstarsza obecna osoba ukończyła przedszkole w 1942 roku.

To przedszkole jest wyjątkowe, jest dla wszystkich – dla dzieci i ich rodzin. Najlepiej było to widać po tym, jak wiele osób przybyło na ten Jubileusz i po serdecznych wpisach do Księgi Jubileuszowej.
Obraz w treści 4

Więcej zdjęć znajdziecie wkrótce na Facebooku Akcji „7milionow.pl”